Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Bambach Parsons Dining Chair exudes timeless sophistication with its wrap-around arm styling and oatmeal textured fabric upholstery. Paired with natural finish wooden legs, this chair effortlessly blends classic elegance with modern comfort. Perfect for any dining space, its traditional design adds a touch of refinement to your home decor.
| Color/Finish | Brown |
|---|---|
| Color Details | Biscuit Brown |
| Material | Rubberwood solids/Polyester |
| Style | Traditional |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Seat Height | 38.39″ |
| Seat Dimensions | 22.64×24.8×38.39 |
| Chair Back Height | 38.39″ |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Shipping Weight | 24.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel – Oversized |
| Traditional design for timeless sophistication | Yes |
| Natural wood tones adds a touch of warmth | Yes |
| Oatmeal fabric compliment many spaces | Yes |
| Some easy assembly required | Yes |
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 22 × 38 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Bambach |
"*" indicates required fields