Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Buxton parsons chair features wrap around arm styling in an oatmeal color textured fabric with wooden legs and accents in a weathered natural finish.
| Color/Finish | Brown |
|---|---|
| Color Details | Beige |
| Material | Rubberwood solids |
| Style | Traditional, Farmhouse |
| Collection | Sheffield |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Shipping Weight | 25.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel – Oversized |
| Features traditional contemporary inspired style | Yes |
| Features a sheltered back with wrap around style arms | Yes |
| Upholstered in a oatmeal beige textured fabric | Yes |
| Wooden legs and frame feature a weathered natural finish | Yes |
| Easy assembly required | Yes |
| Look for the Sheffield Dining Table to complete the look | Yes |
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 23 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse, Traditional |
| Collection | Sheffield |
"*" indicates required fields