Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Kali Iron Sideboard, where modern luxe meets timeless craftsmanship. Crafted from solid iron, each of its four doors undergoes a unique acid-wash process, resulting in a one-of-a-kind piece. Inside, discover functionality with four shelves and media cord management. Resting on slim tapered legs finished in brushed gold, Kali adds character and sophistication to any space.
| Color/Finish | Black |
|---|---|
| Color Details | Black, Brushed Gold, Acid Wash, Brass |
| Material | Wood, Iron |
| Style | Modern, Boho |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Shipping Weight | 168.87 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| Modern luxe design with solid iron construction | Yes |
| Four doors undergo a manual acid-wash finishing process, ensuring each piece is a unique work of art | Yes |
| Inside, discover practicality with four shelves and media cord management for versatile functionality | Yes |
| Some easy assembly required | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 72 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Kali |
"*" indicates required fields