Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Walsh Dining Table embodies a rustic modern farmhouse aesthetic, crafted from solid mango wood treated with a sandblasted technique and adorned in an antique walnut stain. Its sturdy construction ensures durability, while the distinctive design elements, including the substantial legs that pierce the tabletop, add character to any dining space.
| Color/Finish | Brown |
|---|---|
| Color Details | Rustic Brown Mango |
| Material | Solid Mango Wood |
| Style | Modern, Rustic |
| Collection | Walsh |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Table Shape | Rectangle |
| Seating Capacity | Seats 6-8. |
| Shipping Weight | 141.24 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| Rustic modern farmhouse design crafted from solid mango wood | Yes |
| Mango wood has a natural open grain characteristic that creates a textured finish and a distressed affect. | Yes |
| Some easy assembly required. | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 90 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern, Rustic |
| Collection | Walsh |
"*" indicates required fields