Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Welt cording and sweeping lines accentuate the Allison ottoman’s curvy silhouette. Tall, tapered wooden legs provide visual height to Allison’s classy appeal. Pair it with the Allison chair for style and comfort.
| Collection | Allison |
|---|---|
| Features | Custom Wood Finish |
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Urban Renewal (R) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 5.70 |
| Carton Weight | 22 lb |
| Product Weight | 22 lb |
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 25 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Allison |
"*" indicates required fields