Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Showcasing a contemporary silhouette of clean lines on a tapered block leg, the Cascade rectangular cocktail ottoman provides a space to kick up your feet or add an extra seat. This fully padded and upholstered ottoman is the perfect accent for living rooms or serves as a bench in bedrooms and entry ways. Customize it with any of our fabrics and complete your home with Cascade.
| Collection | Cascade |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Extra-Firm, High-Resiliency (HR) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 13.20 |
| Carton Weight | 48 lb |
| Product Weight | 48 lb |
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 49 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Cascade |
"*" indicates required fields