Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bay Bridge has the look of a family heirloom and the feel of brand-new upholstery. Look closer and you’ll notice all the vintage details: tightly rolled arms, a rounded front rail, back and side panels lined with welt cording and nailhead trim, and round bun feet.
| Collection | Bay Bridge |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Nailhead Trim, Custom Wood Finish, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 1 square feather with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Standard Nailhead Trim | Antique Gold (E) |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 26.25 |
| Carton Weight | 96 lb |
| Product Weight | 96 lb |
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 40 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bay Bridge |
"*" indicates required fields