Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Clean lines and graceful curves deliver modern luxury in this swivel chair.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Delaney swivel chair updates a traditional design with sleeker lines. Elegant sloped arms and a skirted base add to the sophisticated appeal of this piece, while nailhead trim accentuates the graceful curves and clean profile. A swivel base beneath the skirt offers a smooth turn.
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Arm Height | 26.25 in and 66.67 cm |
|---|---|
| Ba | 25.50 in and 64.77 cm |
| Com | 8.1 |
| Created | 10/16/2025 |
| Cubes | 23.38 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #1 Luxe Down Cushion |
| Depth | 35.75 in (90.81 cm) |
| Height | 32.25 in (81.92 cm) |
| Introductions | NewAll and NewLiving |
| Newintroductions | New |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 32.25 |
| Overall Product Width | 31.25 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC1 – Insert |
| Seat Depth | 22.50 in and 57.15 cm |
| Seat Height | 18.00 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 100.0 |
| Total Shipping Weight | 100.0 |
| Website Material | Fabric |
| Width | 31.25 in (79.38 cm) |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Nailhead trim | Yes |
| Shaped track arms | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Traditional style | Yes |
| $modifiedat | 20251016071745 |
| Dimensions | 35.75 × 31.25 × 32.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
"*" indicates required fields