Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A perfectly comfy classic wing chair is at home anywhere, and you’ll love this one especially for it’s clean tailoring and updated style. Flared arms meet the familiar wing shape to wrap you in comfort. Tapered legs and a Comfort Soft cushion complete the look. Also available is the matching ottoman, style 019000.
| Width | 35″ (88.9 cm) 35INH |
|---|---|
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Weight | 70 lb (31.5 kg) 70 lb |
| Arm Height | 24″ (61 cm) |
| Seat Width | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 19″ (48.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Material | Fabric |
| Style | Transitional |
| Weight | 70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 35 × 39 in |
| Brand | Cozy Life |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Essentials |
"*" indicates required fields