Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Elevate your home and enjoy effortless relaxation on the Henry chair. Featuring luxurious leather upholstery, welt-trimmed arms and plush comfort, this chair is essential for any home. The seat cushion is filled with CloudLux™, a hypoallergenic and luxuriously soft down-alternative material, and sits atop the durability and support of Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ seat system. Designed for long-lasting comfort, this transitional style chair is sure to be your favorite spot in the home.
| Collection | Henry |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 946-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 32.632 |
| Carton Weight | 120.000 lb |
| Product Weight | 120 lb |
| Weight | 120 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 42 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Henry |
"*" indicates required fields