Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
A slipper chair gets a modern update in this sleek swivel design.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Iris swivel chair offers a new twist on the slipper chair design. A lush deep seat swivels smoothly for a 360-degree view, while a tight-back panel adds a modern style.
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Com | 5.3 |
|---|---|
| Cubes | 28.36 |
| Depth | 31.25 in (79.38 cm) |
| Height | 29.75 in (75.56 cm) |
| Introductions | NewAll and NewInteriors |
| Newintroductions | New |
| Overall Product Height | 29.75 |
| Overall Product Width | 31.00 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22.50 in and 57.15 cm |
| Seat Height | 16.00 in and 40.64 cm |
| Shipping Weight | 84.0 |
| Total Shipping Weight | 84.0 |
| Website Material | Fabric |
| Width | 31.00 in (78.74 cm) |
| Armless | Yes |
| Modern style | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Tight back and seat | Yes |
| Dimensions | 31.25 × 31 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
"*" indicates required fields