Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Simplified styling offers a modern flow to this updated leather swivel chair.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Movement and flow take a modern turn for the Livvy leather power motion swivel chair. The seat appears to float between two upholstered panels, creating the illusion that this is a stunning stationary chair. But the push of a button reveals a comfortable recline while a hidden base also offers a smooth rotation, redefining what motion furniture can be.
| Power | Yes |
|---|---|
| Swivel | Yes |
| Leather | Yes |
| Arm Height | 27.5 in and 69.85 cm |
|---|---|
| Ba | 23.5 in and 59.69 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back with pop-up headrest |
| Leather | 362-010 |
| Leather Shown | 362-010 |
| Motion Type | Powered |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 34 |
| Product Type | Power Motion Swivel Chair |
| Productionplant | Plant 12 |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Seat Width | 23.5 in and 59.69 cm |
| Shipping Weight | 181.0 |
| Total Shipping Weight | 181.0 |
| Website Material | Leather |
| Swivel base | Yes |
| Tight back | Yes |
| Track arm | Yes |
| Available only as shown | Yes |
| Modern style | Yes |
| Depth | 43 in (109.22 cm) |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Width | 34 in (86.36 cm) |
| $modifiedat | 20250423042830 |
| Dimensions | 43 × 34 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Collection | Bernhardt Living |
"*" indicates required fields