Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bring home comfort as well as style with this beautifully executed swivel chair. It features a gracefully curved high back, nail head trim accents, and plush Blend Down cushioning for a soft supportive seat. A single kidney pillow allows for individualized comfort.
| Width | 31″ (78.7 cm) 31INH |
|---|---|
| Depth | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Height | 43″ (109.2 cm) 43INH |
| Weight | 90 lb (40.5 kg) 90 lb |
| Arm Height | 24″ (61 cm) |
| Seat Width | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Depth | 19″ (48.3 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Swivel |
| Material | Fabric |
| Style | Transitional |
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 31 × 43 in |
| Brand | Cozy Life |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | New Traditions |
"*" indicates required fields