Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Understated and elegant, this swivel chair is beauty defined. It features slender sloping arms that taper from back to front and is finished with a pleated detail on the face. French seamed overall with a knife-edge bed-pillow style back pillow. Blend Down seat cushion.
| Width | 34″ (86.4 cm) 34INH |
|---|---|
| Depth | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Height | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Weight | 90 lb (40.5 kg) 90 lb |
| Arm Height | 26″ (66 cm) |
| Seat Width | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Swivel, Glider |
| Material | Fabric |
| Style | Transitional |
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 34 × 36 in |
| Brand | Cozy Life |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | New Traditions |
"*" indicates required fields