Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
This oversized swivel chair offers an oasis of deep comfort.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Ollie swivel chair is an oversized oasis of deep comfort. A plushly curved back panel fits perfectly over an upholstered circle base. Back pillows create a cloud-like seat that smoothly swivels to take in any view.
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Com | 12.7 |
|---|---|
| Cubes | 63.4 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Depth | 53.50 in (135.89 cm) |
| Introductions | NewAll and NewLiving |
| Newintroductions | New |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Width | 56.00 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 47.00 in and 119.38 cm |
| Seat Height | 18.00 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 135.0 |
| Total Shipping Weight | 135.0 |
| Website Material | Fabric |
| Width | 56.00 in (142.24 cm) |
| Fiber back pillows | Yes |
| Modern style | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Tight seat | Yes |
| Arm Height | 28.75 in and 73.03 cm |
| Height | 34.5 in (87.63 cm) |
| Overall Product Height | 34.5 |
| Dimensions | 53.5 × 56 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
"*" indicates required fields