Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
This motion design adds modern tech to a traditional wing chair style.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Weller design transforms a traditional wing chair into a power motion chair. The arms are slightly flared, and deep cushions are stitched for maximum comfort. Controls on the outside arm offer smooth reclining movement, as well as an integrated USB port.
| Power | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Arm Height | 26 in and 66.04 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Cubes | 34.61 |
| Finish Shown | WDF – 788 Aged Grey |
| Leather | 201-012 |
| Leather Shown | 201-012 |
| Motion Type | Powered |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Power Motion Chair |
| Qty On Hand | 30 |
| Roomtype | Living |
| Seat Height | 20 in and 50.8 cm |
| Shipping Weight | 145.0 |
| Total Shipping Weight | 145.0 |
| Website Material | Leather |
| Ba | 21.5 in and 54.61 cm |
| Overall Product Height | 46 |
| Overall Product Width | 32.5 |
| Seat Depth | 20.5 in and 52.07 cm |
| Seat Width | 21.5 in and 54.61 cm |
| Depth | 40 in (101.6 cm) |
| Height | 46 in (116.84 cm) |
| Width | 32.5 in (82.55 cm) |
| Bustle back | Yes |
| Shaped arm | Yes |
| Shaped wood feet | Yes |
| Stitch detail | Yes |
| Transitional style | Yes |
| USB port included | Yes |
| Productionplant | Fully Made |
| Dimensions | 40 × 32.5 × 46 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Aged Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
"*" indicates required fields