Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Cozy up in the Zecliner Petite Power Sleep Chair, your perfect family recliner by day, and haven for peaceful sleep by night. Featuring zoned memory foam in the backrest, removable cooling head pillow, and wide waterfall chaise, the Zecliner is a piece of unparalleled luxury. With Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ at its core, this recliner has surrounding comfort for relaxation and slumber. Customize your comfort with the hand wand, while Zero Gravity brings weightless comfort. Reliable performance upholstery repels stains and is easy to clean. This petite version is perfect for users under five and a half feet in height. Achieve blissful relaxation by day and a rejuvenating sleep by night with the Zecliner.
| Collection | Zecliner Model 2 Petite |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Charging Ports Included, Zero-Gravity Reclining, and MyRecline App Control |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 352-01 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 20.794 |
| Carton Weight | 147.000 lb |
| Product Weight | 147 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Carton Weight | 146.000 lb |
| Weight | 147 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 36 × 39 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Zecliner Model 2 Petite |
"*" indicates required fields