Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Casually elegant and substantial in form, the Austin power reclining loveseat with power headrests and console defies expectations with customizable comfort and Zero Gravity technology. Wide track arms, spacious seat cushions, and integrated storage beckon relaxation, while alluring in-back channeling and a bold geometric profile add contemporary flair. Upholstered in sumptuous leather that develops a patina as it ages, the Austin loveseat is designed for those who appreciate the authentic character of materials.
| Collection | Austin |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Zero-Gravity Reclining, Charging Ports Included, Console, and Cup Holders |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 756-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 63.715 |
| Carton Weight | 330.000 lb |
| Product Weight | 330 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 330 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 84 × 33 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Austin |
"*" indicates required fields