Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Get cozy in seating built for two with the Mason Reclining Loveseat with Console. A convenient center console gives you plenty of space to keep beverages close by and store remotes, magazines, eyeglasses and more. Adjust the recline with a handle-activated system accessible on both arms. Pad-over armrests provide generous forearm support, while high-divide back cushions take pressure off your head, neck and shoulders. Additional tufting takes pressure off your lower back. Our patented DualFlex Spring System™ bolsters the frame and ensures firmness and flexibility every time you sit, making Mason ideal for active and energetic families. Easy-to-clean fabric—available in over 250 style options—will hold up in busy living spaces.
| Collection | Mason |
|---|---|
| Features | Non-Power, 2-Cushion, Console, and Cup Holders |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 63.30 |
| Carton Weight | 243 lb |
| Product Weight | 243 lb |
| Weight | 243 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 79 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
"*" indicates required fields