Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Whether you’re getting ready to watch the big game or take a snooze, you can do so comfortably in the Mason Reclining Loveseat. Designed so two people can effortlessly recline side by side, the loveseat features a handle-activated recline system accessible on the side of each arm. Pad-over armrests provide generous forearm support, while high-divide back cushions keep your head, neck and shoulders comfy. Additional tufting takes pressure off your lower back. If your family is more energetic than most, not to worry. Our patented DualFlex Spring System™ bolsters the frame and ensures flexibility. And easy-to-clean fabrics—available in over 250 style options—will hold up in busy living spaces.
| Collection | Mason |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 53.60 |
| Carton Weight | 204 lb |
| Product Weight | 204 lb |
| Weight | 204 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 66 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
"*" indicates required fields