Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Enjoy the gentle motion of the Arlo Power Rocking Recliner, which includes a power control in the arm that seamlessly adjusts the recline and offers a convenient built-in USB port that is handy for charging mobile devices. When in the sitting position, this recliner features a comforting back and forth motion that’s great for lulling babies or soothing yourself to sleep. Other elements designed to enhance your well-being include pull-tufted, triple-divide back cushions that have a tailored look and provide support to your head, neck and lower back. Rounded pad-over track arms reduce pressure on your forearms. Bolstered by our patented DualFlex Spring System™ that combines firmness with flexibility, a contoured seat with chaise pad gives you a comfy place to kick back and unwind. Create a look that enhances your living space by choosing from over 250 fabric options.
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Features | Power, Rocking, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 160 lb |
| Product Weight | 160 lb |
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Green |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
"*" indicates required fields