Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Recline into relaxation with the Barnett power recliner with power headrest and lumbar. As you lounge, our Zero Gravity recline technology cradles your body and gives you a feeling of weightlessness. Dial in your perfect level of comfort with a power control that independently adjusts the recline, headrest and lumbar for extra back support. For your convenience, the recliner features a USB charging port built into the power control to keep devices charged and a handy side pocket for storing remotes. A waterfall chaise takes pressure off tired legs, while a wide, contoured seat allows you to sit comfortably for as long as you like. Our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ provides a pleasing mix of firmness and flexibility as you sit. And thoughtful enhancements, including wide track arms with durable top-stitching and attractive welt trim, give this recliner an elevated look. Finished in our premium top-grain leather, this recliner is sure to look good for years to come.
| Collection | Barnett |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Power Lumbar, and Zero-Gravity Reclining |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 030-54 and 030-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 4-5 |
| Carton Volume | 25.216 |
| Carton Weight | 159.000 lb |
| Product Weight | 159 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 159 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 41 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Barnett |
"*" indicates required fields