Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Unwind in style with the Cullman Leather Power Recliner. Upholstered in top-grain leather and accented with ash wood, it offers sleek design and power-adjustable comfort for a luxurious lounging experience. Thoughtfully crafted, it brings modern sophistication to your space.
| Overall Dimensions | 41”W x 42.5”D x 30”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather, Ash Wood |
| Colors | Black |
| Weight | 156.5 lbs |
| Seat Height | 17.5″ |
| Seat Width | 29″ |
| Seat Depth | 21.75″ |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 21″ |
| Type Of Motion | Power Motion |
| Functionality | Recliner |
| Rub Count | 20000 |
| Weight | 156.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.5 × 41 × 30 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Black |
| Style | Contemporary |
| Collection | Cullman |
"*" indicates required fields