Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Timeless, traditional details meet today’s modern comfort capabilities with the Elizabeth leather power recliner. Inspired by vintage stationary furniture, this recliner features sloped, petite roll arms, curved side base rails and decorative nailhead trim reminiscent of a bygone era. A high-divide back, extended footrest and powered headrest provide support for complete relaxation. Upholstered in a buttery-soft, durable, dark sea blue leather, the Elizabeth power recliner exudes elegance and luxury.
| Collection | Elizabeth |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and Nailhead Trim |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 297-41 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 28.110 |
| Carton Weight | 157.000 lb |
| Product Weight | 329 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 329 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 32 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Traditional |
| Collection | Elizabeth |
"*" indicates required fields