Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Thaya Chair features top grain leather with a power recliner, offering ultimate comfort with a power-adjustable legrest and headrest. Its sleek design combines modern functionality and luxurious comfort, perfect for relaxing in style.
| Overall Dimensions | 31”W x 36”D x 39”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather |
| Colors | Earth Brown |
| Weight | 97 lbs |
| Type Of Motion | Power Motion |
| Functionality | Recliner |
| Rub Count | 20000 |
| Weight | 97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 31 × 39 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Earth Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Thaya |
"*" indicates required fields