Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Wrapped in luxurious top-grain leather, the Branford Power Recliner Sectional blends modern design with ultimate relaxation. Its spacious LAF chaise and power reclining seats offer tailored comfort, while sleek lines and plush cushioning create a refined space for effortless lounging and timeless style.
| Overall Dimensions | 110.2”W x 58.6”D x 39.3”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather |
| Colors | Camel |
| Weight | 298.99 lbs |
| Seat Height | 19″ |
| Seat Width | 105″ |
| Seat Depth | 20 – 40″ |
| Seat Cushion Type | Removable |
| Back Cushion Type | Removable |
| Arm Height From Floor | 23″ |
| Type Of Motion | Power Motion |
| Functionality | Recliner |
| Rub Count | 20000 |
| Weight | 298.99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 58.6 × 110.2 × 39.3 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Camel |
| Style | Contemporary |
| Collection | Branford |
"*" indicates required fields