Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Make a statement with modern comfort in a traditionally elegant package. The Alexander power reclining sofa is traditional yet elevated. With luxurious rolled arm adorned with subtle nailhead trim, this sofa has all the enduring style you need to make your living room stand out. Marrying tradition with technology, Alexander features Triple Power adjustability, a Zero Gravity recline, drop-down console with storage, charging ports, two cupholders, and indulgent support from CloudLux and memory foam—luxury that feels like floating through the ages.
| Collection | Alexander |
|---|---|
| Style | Traditional |
| Carton Volume | 60.079 |
| Carton Weight | 354.000 lb |
| Product Weight | 319 lb |
| Weight | 319 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 87 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Alexander |
"*" indicates required fields