Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The first of its kind on the market, Aria brings unparalleled luxury. Complete with cutting-edge 4 Zero Recline, this sofa is the pinnacle of relaxation for any space. With cushions containing CloudLux toppers for an impossibly soft seat, this piece brings ultimate comfort for the whole family. The convenient power control also includes USB-A and USB-C ports for charging all your devices. For cutting-edge comfort, look no further than Aria.
| Collection | Aria |
|---|---|
| Features | Power, CloudLux Cushion(s), and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 734-01 |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Carton Volume | 51.254 |
| Carton Weight | 291.000 lb |
| Product Weight | 291 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 291 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 85 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Aria |
"*" indicates required fields