Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Rounded corners and padded arms craft an invitingly comfortable sofa.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Cameron leather sofa invites comfort with its deeply padded, oversized arms, rounded corners and plush cushions. The roll-top back pillows boast deep 4-inch boxing on the sides. And a slightly reclined back panel provides a relaxing style.
| Leather | Yes |
|---|
| Arm Height | 22.50 in and 57.15 cm |
|---|---|
| Ba | 79.50 in and 201.93 cm |
| Col | 195.8 |
| Cubes | 70.1 |
| Date Introduced | April 2025 |
| Division | Upholstery |
| Leather | 296-233 |
| Leather Shown | 296-233 |
| Made To Order | Yes |
| Overall Product Height | 26.25 |
| Overall Product Width | 97.25 |
| Product Name Search | Cameron Leather Sofa |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23.00 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 18.75 in and 47.63 cm |
| Seat Width | 79.5 in and 201.93 cm |
| Shipping Weight | 200.0 |
| Total Shipping Weight | 200.0 |
| Oversized roll arms | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Roll-top back pillows | Yes |
| No throw pillows | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Website Material | Leather |
| Dimensions | 38.5 × 97.25 × 26.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Collection | Bernhardt Living |
"*" indicates required fields