Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Unwind effortlessly with the Conway Power Recliner Sofa. Wrapped in soft polyester fabric and anchored by sturdy ash wood accents, it blends contemporary design with exceptional comfort. The dual power reclines feature lets you find your perfect lounging position, while the plush cushioning invites relaxation. Available in Brown and Ivory.
| Overall Dimensions | 89”W x 37”D x 35”H |
|---|---|
| Materials | 100% Polyester, Ash Wood |
| Colors | Ivory |
| Weight | 268 lbs |
| Seat Height | 18″ |
| Seat Width | 70″ |
| Seat Depth | 22″ |
| Seat Cushion Type | Removable |
| Back Cushion Type | Removable |
| Arm Height From Floor | 24.25″ |
| Type Of Motion | Power Motion |
| Functionality | Recliner |
| Rub Count | 20000 |
| Weight | 268 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 89 × 35 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Ivory |
| Style | Contemporary |
| Collection | Conway |
"*" indicates required fields