Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Midcentury style inspires the design of this sleek sofa.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by midcentury design, the Corso sofa has a distinctly retro modern style all its own. Track arms rise from the unique base with a slight flare away from the seat. Two seat cushions and two knife-edge back pillows offer comfort with a tailored effect.
| Fabric | Yes |
|---|
| Arm Height | 23.25 in and 59.05 cm |
|---|---|
| Ba | 85.00 in and 215.9 cm |
| Com | 18.7 |
| Created | 10/19/2025 |
| Cubes | 75.78 |
| Depth | 37.75 in (95.89 cm) |
| Finish Shown | WDF – 657 Bracken – Cerused |
| Height | 28.00 in (71.12 cm) |
| Introductions | NewAll and NewInteriors |
| Newintroductions | New |
| Overall Product Height | 28.00 |
| Overall Product Width | 96.00 |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 28.50 in and 72.39 cm |
| Seat Height | 19.00 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 175.0 |
| Total Shipping Weight | 175.0 |
| Website Material | Fabric |
| Width | 96.00 in (243.84 cm) |
| Flared track arm | Yes |
| Knife-edge pillows | Yes |
| Modern style | Yes |
| Panel base legs available in any 600 cerused upholstery finish | Yes |
| Shown in Bracken Cerused finish | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| $modifiedat | 20251019080727 |
| Dimensions | 37.75 × 96 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
"*" indicates required fields