Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A showstopping style with so many lux details deserves a special place in your home. This sofa features a bench seat, loose box border backs and nail head trim that frames the piece on the arms and base. 2 pairs of toss pillows, low block feet and standard with our Comfort Soft seat cushions. Also available with 3 seat cushions using style number 702950. Matching loveseat, Chair 1/2, and Ottoman also available. Also available without nail head trim.
| Width | 93″ (236.2 cm) 93INH |
|---|---|
| Depth | 41″ (104.1 cm) 41INH |
| Height | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Weight | 160 lb (72 kg) 160 lb |
| Arm Height | 24″ (61 cm) |
| Seat Width | 80″ (203.2 cm) |
| Seat Depth | 24″ (61 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Material | Fabric |
| Style | Transitional |
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 93 × 40 in |
| Brand | Cozy Life |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | New Traditions |
"*" indicates required fields