Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bold and dramatic describe this handsome tailored sofa from the New Traditions collection. It features wide track arms, loose box-border backs, and plush Blend Down seat cushions. The arms and base are elegantly trimmed with double rows of small nail heads to give the effect of a picture frame around this artful piece. Also available are the matching loveseat, stationary chair, swivel chair and ottoman. Also available without nailhead trim.
| Width | 90″ (228.6 cm) 90INH |
|---|---|
| Depth | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Height | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Weight | 170 lb (76.5 kg) 170 lb |
| Arm Height | 25″ (63.5 cm) |
| Seat Width | 75″ (190.5 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Material | Fabric |
| Style | Transitional |
| Weight | 170 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 90 × 38 in |
| Brand | Cozy Life |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | New Traditions |
"*" indicates required fields