Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Blissful relaxation, rejuvenating sleep, all with Zofa. Designed as two Zecliners in one, this power sleep sofa brings cutting-edge technology to create the ultimate in luxury. With Zero Gravity recline, CloudLux™ seat cushions, and heat and air massage features, the Zofa brings wellness to relaxation. Upholstered in moisture-resistant and easy to clean performance fabric choices, including a scientifically backed Nanobionic fabric that contains infrared-emitting minerals that recycle the body’s energy. The future of modern reclining furniture, Zofa includes motion-sensitive LED base lighting, with USB ports and a wireless charging pad to keep all your devices powered up and within reach.
| Collection | Zofa |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Zero-Gravity Reclining, CloudLux Cushion(s), Charging Ports Included, Flip-Down Center Back, Wireless Charging, Cup Holders, Lighting, and MyRecline Ap |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 358-04 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Carton Volume | 59.113 |
| Carton Weight | 349.000 lb |
| Product Weight | 349 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 349 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 87 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Zecliner Zofa |
"*" indicates required fields