Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Horizons Cocktail Table seamlessly blends modern design with coastal charm. Its rectangular form features a rounded corner white marble top, exuding elegance and sophistication. Crafted with a solid wood frame and veneers in a neutral white oak finish. It boasts round tapered legs for added style & equipped with casters, allowing for effortless movement and repositioning. With a bottom shelf for functionality, it offers both beauty and practicality. As marble is a product of nature, each piece is unique, showcasing variations in color, density, grain, and finishing. Perfect for coastal-inspired spaces, this table brings a touch of California coastal style to any living area, making it a versatile and timeless addition to your home.
| Color/Finish | White |
|---|---|
| Color Details | White Oak & White Marble |
| Material | Wood, Stone |
| Style | Modern, Coastal |
| Collection | Horizons |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Table Shape | Rectangle |
| Shipping Weight | 110.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel – Oversized |
| Blends modern design with coastal charm in a rectangular form | Yes |
| Equipped with casters, allowing for effortless movement and repositioning | Yes |
| Solid wood frame and neutral white oak finish with stylish round tapered legs | Yes |
| Functional bottom shelf adds practicality while showcasing the unique beauty of natural marble | Yes |
| Look for coordinating items to complete the look | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 × 50 × 17 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal, Modern |
| Collection | Horizons |
"*" indicates required fields