Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
Low entertainment console in white plaster over maple and white oak veneers with a rustic maple base and bar pulls. Two drawers, media openings and a removable back panel; channel speaker opening; fits up to an 80 in. TV.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Rustic luxe and sleek, the Urban Elevation Low Entertainment Center has a White Plaster finish on Maple and White Oak Veneers, a cool contrast to the maple base and long bar pulls accented by rustic bolts. There are two drawers and a removable back panel, and media openings in the center and on the left and right sides. A channel speaker opening with two dividers. Accommodates up to an 80-inch TV.
| Storage | Yes |
|---|
| Channel speaker opening with two dividersTwo drawersRemovable backpanelMagnets hold backpanel in place and can be easily removed if an open look is desiredLeft and Right media opening: 26 1/4W x 17 1/4D x 7HCenter media opening: 26 1/2W x 17 1/4D x 7HFini | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 85 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 31.25 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 259.60 |
| Carton Width | 91.75 |
| Depth | 19.75 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 39.25W x 14.75D x 8.5H |
| Drawer Handle Finish | Wood Tone |
| Drawer Handle Material | Wood, Metal |
| Height | 28.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Maple and White Oak Veneers |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Sales Panel | HF-1620-WH-SP |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 240 lbs |
| Video2 | https://www.youtube.com/watch?v=W660pmuK-ug |
| Video2Comment | American Life Urban Elevation Video |
| Width | 88.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 217.8 |
| Weight | 217.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 88 × 28 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | American Life Urban Elevation & Urban Elevation |
"*" indicates required fields