Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Drew ottoman offers a simple, sophisticated aesthetic that feels equally at home in contemporary or more classic living spaces. Providing exceptional comfort for propped-up feet with its thick, plush cushion, the Drew ottoman can also be used as comfy standalone seating on the fly when entertaining.
| Collection | Drew |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.95 |
| Carton Weight | 33 lb |
| Product Weight | 33 lb |
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Drew |
"*" indicates required fields