Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
With its distinctly modern style, this versatile cocktail ottoman offers effortless sophistication.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bernhardt Interiors offers high-design furniture with an eclectic edge. The Merino cocktail ottoman presents a textured rectangular cushion atop a sleek wooden frame. Its gracious scale enhances the multi-functionality of this unique piece. A selection of upholstery wood finishes are available.
| Leather | Yes |
|---|
| Col | 27 |
|---|---|
| Cubes | 8.68 |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Leather | 163-000 |
| Leather Shown | 163-000 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 18 |
| Overall Product Width | 28 |
| Product Type | Ottoman |
| Productionplant | Domestic |
| Rooms | BFR_Profile_2017_Catalog-0015.jpg |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Shipping Weight | 50.0 |
| Total Shipping Weight | 50.0 |
| Website Material | Leather |
| Plinth base | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Modern style | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 18 in (45.72 cm) |
| Width | 28 in (71.12 cm) |
| Qty On Hand | 21 |
| Dimensions | 20 × 28 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
"*" indicates required fields