Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Kick back and relax or entertain with style with the Noah ottoman. Featuring clean lines and black recessed legs for a chic, timeless look, this ottoman is perfectly sized to support a tray of cocktails and appetizers for your next party or serve as impromptu seating for guests as needed. Built to last for years of enjoyment, the Noah ottoman is available in your choice of upholstery fabrics to perfectly suit your style.
| Collection | Noah |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 12.29 |
| Carton Weight | 47 lb |
| Product Weight | 47 lb |
| Weight | 47 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 40 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Noah |
"*" indicates required fields