Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Looking for a wing chair designed for today, and not days gone by? This one certainly fits the bill. It features gracefully shaped sock arms and a tall, wide back for ultimate comfort. Classic turned legs are the final details that make this a piece you will treasure and enjoy for years to come. It looks great in both traditional and cottage settings!
| Width | 36″ (91.4 cm) 36INH |
|---|---|
| Depth | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Height | 42″ (106.7 cm) 42INH |
| Weight | 58 lb (26.1 kg) 58 lb |
| Arm Height | 27″ (68.6 cm) |
| Seat Width | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Material | Fabric |
| Style | Traditional |
| Weight | 58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 42 in |
| Brand | Cozy Life |
| Color | Blue |
| Style | Traditional |
| Collection | Cozy Accents |
"*" indicates required fields