Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This comfortable club chair features a shaped border back, track arms and a Blend Down seat cushion making this the best seat in the house! Tall tapered legs finish out this versatile piece that will enhance any room in your home.
| Width | 30″ (76.2 cm) 30INH |
|---|---|
| Depth | 33″ (83.8 cm) 33INH |
| Height | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Weight | 52 lb (23.4 kg) 52 lb |
| Arm Height | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Width | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Material | Fabric |
| Style | Transitional |
| Weight | 52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 30 × 38 in |
| Brand | Cozy Life |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Cm Modern |
"*" indicates required fields