Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Clean lines and an ultra-comfy seat will make you want to lounge a little longer on the Collins chair. Generous in scale for plenty of room to relax, Collins is distinguished by large, lofty cushions and wide track arms that sit on bold block legs for a timeless, casual look that begs you to curl up and get comfortable. Offered in your choice of upholstery and finishes, this chair can be customized to suit your personal style. Pair it with the Collins ottoman for a coordinated look.
| Collection | Collins |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 1 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Urban Renewal (R) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 34.30 |
| Carton Weight | 123 lb |
| Product Weight | 123 lb |
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
"*" indicates required fields