Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Clean lines, block legs and an ultra-comfy cushion will make you want to lounge a little longer on the Collins ottoman. Offering a timeless, casual look, this ottoman invites you to lean back, kick up your feet and get comfortable. Pair it with the Collins chair for a perfectly coordinated look or use it as a standalone seating element. Offered in your choice of upholstery and finishes, this ottoman can be customized to suit your personal style.
| Collection | Collins |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Urban Renewal (R) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 12.50 |
| Carton Weight | 39 lb |
| Product Weight | 39 lb |
| Weight | 39 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 × 41 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
"*" indicates required fields