Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This chic swivel chair will be your new favorite- all you have to do it sit down and relax. Perfectly proportioned for comfort, it features elegant shaping in the arms , a plush tight back, and a skirted base. Also available as a swivel glider- see style 030610SG. Also available in a non-skirted version as style 030710SC.
| Width | 31″ (78.7 cm) 31INH |
|---|---|
| Depth | 35″ (88.9 cm) 35INH |
| Height | 37″ (94 cm) 37INH |
| Weight | 85 lb (38.2 kg) 85 lb |
| Arm Height | 24″ (61 cm) |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Swivel |
| Material | Fabric |
| Style | Transitional |
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 × 37 in |
| Brand | Cozy Life |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Essentials |
"*" indicates required fields