Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Simple and modern are the best words to describe the clean lines of this swivel chair. Details include a tight back, plush cushion, and premium mechanism.
| Width | 32″ (81.3 cm) 32INH |
|---|---|
| Depth | 34″ (86.4 cm) 34INH |
| Height | 35″ (88.9 cm) 35INH |
| Weight | 52 lb (23.4 kg) 52 lb |
| Arm Height | 26″ (66 cm) |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Swivel |
| Material | Fabric |
| Style | Casual |
| Weight | 52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 32 × 35 in |
| Brand | Cozy Life |
| Color | Cream |
| Style | Casual |
| Collection | Essentials |
"*" indicates required fields