Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This beautiful swivel glider is truly one of the most comfortable chairs you will ever sit in. It features a tall back, subtle wing shape, and English arms. Perfectly balanced, and engineered for ultimate comfort, you will love this chair for years to come. Also available as a Swivel Chair (no glider) as style 084510SC
| Width | 35″ (88.9 cm) 35INH |
|---|---|
| Depth | 37″ (94 cm) 37INH |
| Height | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Weight | 72 lb (32.4 kg) 72 lb |
| Arm Height | 24″ (61 cm) |
| Seat Width | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Swivel, Glider |
| Material | Fabric |
| Style | Transitional |
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 35 × 38 in |
| Brand | Cozy Life |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Essentials |
"*" indicates required fields