Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Simple, modern lines and a crisp track arm are the standouts on this chair. Then add the comfort of a swivel glider and a plush cushion- you’ve got a chair that you can enjoy for years to come. (Also available as a swivel chair, style number 005010SC.)
| Width | 32″ (81.3 cm) 32INH |
|---|---|
| Depth | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Height | 34″ (86.4 cm) 34INH |
| Weight | 58 lb (26.1 kg) 58 lb |
| Arm Height | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Depth | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Height | 19″ (48.3 cm) |
| Motion Type | Swivel, Glider |
| Material | Fabric |
| Style | Modern-Contemporary |
| Weight | 58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 32 × 34 in |
| Brand | Cozy Life |
| Color | Cream |
| Style | Modern-Contemporary |
| Collection | Essentials |
"*" indicates required fields