Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Jupiter is a contemporary style with a bit of flair at every turn. The sleek arms are slightly flared outward while the back widens at the top and gently slopes back. The legs feature an exaggerated contour to underscore the curvy inspiration seen throughout this design.
| Collection | Jupiter |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 26.00 |
| Carton Weight | 43 lb |
| Product Weight | 43 lb |
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 34 × 39 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Jupiter |
"*" indicates required fields