Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With welt cord outlining the seat cushion, the Kingman Ottoman has a crisp, clean profile that makes it an ideal accent piece to complement any group of furniture. Pairs with the matching Kingman Chair.
| Collection | Kingman |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 7.70 |
| Carton Weight | 38 lb |
| Product Weight | 38 lb |
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Kingman |
"*" indicates required fields