Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Unique stitching defines a beautiful style for this power motion chair.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Combining tailored details with high-tech style, the Sierra power motion chair takes a modern approach. Unique stitching creates beautiful details along the arms and sides. The back cushion unfolds to provide a comfortable head rest as the chair reclines. Hidden controls allow a smooth transition as the footrest rises to a recline.
| Power | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Arm Height | 27 in and 68.58 cm |
|---|---|
| Ba | 26.5 in and 67.31 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back with pop-up headrest |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Depth | 41.75 in (106.05 cm) |
| Height | 31.25 in (79.38 cm) |
| Introductions | NewAll and NewLiving |
| Leather | 298-202 |
| Leather Shown | 298-202 |
| Motion Type | Powered |
| Newintroductions | New |
| Overall Product Height | 31.25 |
| Overall Product Width | 36.25 |
| Product Type | Power Motion Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Seat Height | 20 in and 50.8 cm |
| Shipping Weight | 179.0 |
| Total Shipping Weight | 179.0 |
| Website Material | Leather |
| Width | 36.25 in (92.08 cm) |
| Hidden feet | Yes |
| Hidden power motion controls | Yes |
| Stitch detail | Yes |
| Tight back | Yes |
| Track arm | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Productionplant | Fully Made |
| $modifiedat | 20251009030301 |
| Dimensions | 41.75 × 36.25 × 31.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
"*" indicates required fields